•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
החלפת קישורים איכותית לפי נושא
 


זכיין – מיזמות לזכיינות

כיצד הופכים להיות זכיין

זכיינות היא תחום אטרקטיבי מאוד בעולם העסקים ורבים חולמים להפוך לזכיינים של רשת בתי קפה אופנתית  ומצליחה או של רשת פיצריות ידועה מחו"ל. גם הצטרפות לרשת בתי אופנה מהארץ או מחו"ל מושכת מתעניינים רבים השואפים לנהל רשת, להיות עצמאיים, להצליח בגדול ולממש את עצמם וחלומם.

אטרקטיביות זו נובעת מכמה עובדות:

זכיינות היא השיטה העסקית המובילה בעולם במסחר קמעונאי ובמתן שירותים. יזם הרוכש עסק המתנהל בשיטה זו מדלג על משוכות גבוהות ומכשילות העומדות בפתחם של כל העסקים החדשים. היזם החובר לרשת גדולה וחזקה, היא הרשת המזכה, הופך לזכיין וההסכם ביניהם הוא הסכם זיכיון.

כשיזם הופך להיות  זכיין הוא לא צריך להקים את העסק מהמסד. המשמעות היא שזכיין מקים עסק שיש לו כבר מוניטין מוצלח ומוכר, שחוג הלקוחות הוותיק יגיע גם לעסק שלו ומכירות יתקיימו החל מהיום הראשון לפתיחת העסק.

נדבך נוסף להצלחה טמון בעובדה שלשני הצדדים – גם לזכיין וגם למזכה, יש אינטרס משותף לקדם את העסק ולהגדיל את הרווחים. שיתוף פעולה כזה מעוגן בהסכם הזיכיון המגדיר את החובות והזכויות של כל צד. המזכה, למשל, מתחייב להדריך, לכוון וללוות את הזכיין שלו מהצעדים הראשונים וגם בהמשך הדרך. הוא מקנה לזכיין ידע  בשיטות השיווק, הניהול, הלוגיסטיקה והאסטרטגיה שעל פיהן הוא עצמו פעל , שיטות שהוכחו כיעילות ומובילות להצלחה.

הזכיין, מצדו, מתחייב לפעול על פי הכללים הנהוגים ברשת, על פי המדיניות המוצהרת ובכך להמשיך ולשמור על המוניטין של הרשת.

זכיינות – מודלים שונים

 

 ישנם מודלים שונים של זכיינות והם משתנים לפי אופיו של העסק. קיים מודל על פיו הזכיין הוא בעל הסניף והוא הבעלים המלא של החנות. מודל אחר, זה המוכר והנפוץ יותר הוא המודל הרחב ועל פיו הרשת מכתיבה לזכיין את אופי הסניף, את השירות שהוא ייתן ואת המוצרים שהוא ימכור. המודל המצומצם מאפשר לזכיין יכולת תמרון רבה יותר.

הסכם הזיכיון כרוך בתשלומים אותם מעביר הזכיין למזכה: עבור השימוש בשם המסחרי של הרשת, תמלוגים חודשיים הנגזרים מהכנסות הסניף ודמי השתתפות בפרסום.  

שיטת הזכיינות מאוד מובנית ומאוד ברורה. חייבים ללמוד את הכללים היטב כי ידוע  שהשיטה אינה מתאימה לכל יזם ולכל איש עסקים. אבל מי שהשיטה כן מתאימה לו, עשוי להצליח ולשגשג בעסקיו.