•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
החלפת קישורים איכותית לפי נושא
 


מרכזניות, מרכזיות ובהמפכה הפמינסטית

 

"מרכזנית, תעבירי לי בבקשה את..." הוא אחד המשפטים המופרסמים והמוכרים ביותר מהקולנע של שנות ה-60. באותם השנים, כאשר התשתיות הטלפוניות עדיין היו בתחילת דרכם, והטלגרף רק עמד לצאת לפנסיה, המרכזניות האנושיות שימשו תפקיד מרכזיה בחברה.

המהפכה הפמינסטית, הביאה לכך שהאנשים החלו לצאת ולעבוד ואף לשרת בצבא ארה"ב. כך נוצר מצב, שנשים רבות חיפשו עבודה שאיננה דורשת כוח פיזי, מורות, מזכירות, אחיות ומרכזניות הפכו חיש מהר לאוכלסיה שהלכה וגדלה עם הזמן.

באותה תוקפה, מרכזיות היו מכשיר ענקי - לפעמים בגודל של חדר, ואף יותר! אנשים היו מתקשרים למרכזיה, ומבקשים מהמרכזנית שתעביר את השיחה שלהם אל יעדה. תפקיד המרכזנית היה בעצם לנווט בין החוטים השונים ולחבר למקום הנכון.

למרכזיות ולמרכזניות היה תפקיד חשוב גם בצבא, בתקופה של מלחמת ויטאמנם, שימשו המרכזיות כלי מרכזי במערכה על מנת להעביר שיחות ומסרים מקודדים. העובדה שלמרכזיות היה שימוש כה חשוב ועיקרי, הביאה לכך שנשים רבות גויסו לצבא על מנת לשמש כמרכזניות.

בימנו, המרכזיות הינן מרכזיות אוטומטיות, אשר לא דורשות גורם מטווח אנושי. במילים אחרות - היו כבר כמעט ואין צורך במרכזניות, לפחות לא במובן המסורתי של המילה. המשפט "מרכזנית, תעבירי לי בבקשה את..." נעלם כלא היה, וחוץ מאזכורים בטלוויזיה ובקולנוע, כבר לא שומעים אותו.

עם זאת, השימוש במרכזיות רק הפך תקיף יותר, היום לכמעט כל עסק וארגון, יש מרכזייה.

יש מספר סוגים של מרכזיות: מרכזיות טלפוניות רגילות ומרכזיות IP.

ההבדלים נעוצים בתשתית אשר בהם עושה שימוש המרכזייה, בעוד שמרכזיות רגילות עושות שימוש בתשתיות הטלפונית המסורתית. מרכזיית IP עושה שימוש בפרוטקול אינטרנט.

השימוש במרכזיות IP חדש יחסית והחדירה שלהם לשוק איטית אך יציבה, חדירה שמדי יום הקצב שלה עולה.

העובדה שתשתיות של אינטרנט מהיר הפכו לנופצים יותר ויותר, הביאה לכך שהאינטרנט יציב ומסוגל להתמודד עם ההאתגרים של מרכזייה בצורה טובה יותר.

מרכזיות IP חוסכות עלויות - הן של ההתקנה, והן את עלות השימוש, במיוחד של שיחות חוץ.

עם זאת, עדיין קיים יתרון מסויים ביציבות ובאיכות השיחה למרכזיות המסורתיות.

בכל מקרה, כיום כבר אין דרישה למרכזנית אשר תנווט את השיחות. גם מרכזיות ה IP ומגם המרכזיות המסרותיות יודעות לעשות את העבודה.

העובדה הזאת, הביאה לכך שבתחילת שנות ה 80, עם כניסתן של המרכזיות האוטומטיות, נשים רבות איבדו את משרתן.

אך דווקא מהעז הזה יצא מתוק, שכן עובדה זאת הביאה לכך שנשים חיפשו מקצועות אחרים, והגיעו גם למקצועות חדשים.

היום, ניתן למצאו נשים בכל החלקים של המשק, לא דווקא כמרכזניות, אחיות או מורות. ניתן לראות נשים כטיסיות, תכנתיות וכו...

אם כך, הופעת המרכזיות, הביאה לכך שנשנים החלו לצאת ולעבוד והעלמותן לטובת המרכזיות האוטומיות הביאה לכך שנשים הגיעו לעבודות נחשבות יותר.

אגב, המצב בצבא דומה, כיום נשים לא משמשות רק כמרכזניות בצבא ארה"ב, אלא גם בתפקידים אחרים ואף קרביים.

ועל כך החברה האנושית חייב להודות למרכזיות, שהביאו לשינוי המבורך.