•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
החלפת קישורים איכותית לפי נושא
 


קריינות

 דרישות מקצועיות

קריין מקצועי נדרש למספר תכונות מקצועיות עיקריות שעושות את ההבדל בין אדם שמקריא טקסט לקריין שמצליח להעביר את המסר. ראשית, הקריין נדרש לקול צלול, בהיר וברור, אחרת המסר המילולי לא יועבר בצורה טובה אל השומעים, ומהות התשדיר לא תצליח לעבור את המסך או מקלט הרדיו. שנית, קריין נדרש ליכולת משחק קולית, דרכה הוא יכול להביע רגשות או מצבים ללא שימוש במחוות גוף או במראה חיצוני. יכולת המשחק הקולית היא אחד הכלים המשמעותיים של קריין איכותי, וקובעת את מידת ההצלחה שלו בתחום. בנוסף, קריין איכותי יידרש לשמיעה מוסיקלית, באמצעותה יוכל להתאים את הטון המתאים של הקריינות למוסיקת הרקע, לאפקטים המתווספים לתשדיר ומכלול הצלילים בו.

קריין איכותי שפוגע במטרה

קריין איכותי הוא כמו שחקן טוב צלול וברור, מגוון ומרשים, ונוגע בקהל השומעים איתו הוא בא במגע. קריין שמצליח להתחבר אל ההרגשה שצריכה לעבור דרך המילים והטקסט, ולהעביר אותה הלאה אל קהל השומעים, מבצע את העבודה שלו על הצד הטוב ביותר, ומצליח לגעת בשומע לעתים אף יותר מתמונה משכנעת או מתשדיר וידאו מושקע. 

קריינים מסוימים נדרשים לרצינות, על מנת להקנות הרגשה מכובדת, קריין מסוים נדרש להלהיב את השומע במבצעים, הנחות, חידושים והפתעות. קריין אחר יידרש לקול דרמטי כשמדובר בתשדירי שירות או תשדירים שאמורים להבהיר לשומע נקודה אותה הוא צריך להכניס טוב טוב לראש.

אפקטים קוליים

פעמים רבות אין די בקולו המרשים של הקריין להשלמת התמונה הקולית. בתשדירי פרסומת, בצלילי המתנה לקווי טלפון, ובהודעות של מענה קולי או של מערכת לניתוב שיחות, נעשה שימוש באפקטים קוליים נוספים שמוסיפים נופך נוסף לתוצר הקולי המוגמר ומעשירים אותו בנפח בגוון מסוים.

 קריינות

עולם הקריינות הינו עולם רחב ביותר המספק שירותים למגוון רחב ביותר של צרכים פרסומיים ושיווקיים במדיה המתחדשת והמתפתחת של היום. קריינות נכונה תעשה את ההבדל בין פרסומת מוצלחת לפרסומת בינונית, בין תדמית חיובית של חברה לבין תדמית בינונית וממוצעת, ובין הצלחה של תשדיר תעמולה לבין נפילתו.

קריינות מול שדרנות

ראשית, חשוב להבין את ההבדל שבין קריינות לשדרנות. שדרנות פשוטה היא הקראה של טקסט ארוך ואינפורמטיבי ברדיו או בטלויזיה. שדרי ספורט, חדשות, תוכניות רדיו, וקטעים אינפורמטיביים נדרשים להקריא בצורה נכונה וברורה את הטקסט בצורה פשוטה, קלה ומובנת, ללא משחק עודף עם הקול או הצגה של רגש מסוים דרכו. קריינות לעומת זאת היא אמנות המשחק הקולי. בקריינות נעשה שימוש בטלוויזיה וברדיו בתשדירי פרסומת, תשדירי תעמולה, מענה קולי של חברות וארגונים ועוד. הקריין אמור להדגיש את הרגש המסוים ולצבוע את התשדיר בגוון ייחודי משלו המועבר דרך האינטונאציה של המלל, ובאמצעות מחוות קוליות, כשהדגש הוא על ההרגשה, ופחות על אורך הטקסט.

ההבדל בין קריינות שדרנות הוא כמו ההבדל בין כתיבה רגילה לבין כתיבת קופירייטינג, בה המלל אמור להיות קצר ותמציתי, אומר הרבה מבלי להשתמש בהרבה מילים, בעוד שבכתיבה הרגילה לאורך ולדיוק הכתיבה האינפורמטיבית יש את הדגש המרבי.

קריינות בשפות זרות

קריינות בשפות זרות מאפשרת לחברות וארגונים לפתוח את היצע השיווק שלהם לקהלי יעד חדשים. בין אם מדובר בתשדירים שאמורים לצאת לחו"ל או תשדירים שמיועדים לפרסום בארץ באפיקי הפרסום של הקהלים הזרים, קריינות בשפות זרות מתאימה את הרגש הייחודי לעם שממנה יצאה השפה, ומעבירה את הרגש הנכון בהתאם לתרבות שלו. 

קריינות בצרפתית ואיטלקית תישמע מוחצנת ומלאה בהתלהבות ותשוקה, קריינות ברוסית תישמע ברורה ומובנת, חדה וקולעת וקריינות בספרדית תישמע חמה ונוגעת.

קריינות באנגלית

קריינות באנגלית משמשת חברות רבות בארץ למגוון צרכים פרסומיים ותדמיתיים. מכיוון שהשיווק באנגלית מפותח ביותר, תשדיר המשלב קריינות באנגלית יהיה מותאם בדיוק לאופי ולהרגשה המסויימים שאמורים להיות מועברים בתשדיר עצמו. תשדירי פרסומת באנגלית המבשרים לקהל השומעים על מבצע חדש או הנחה יישמע מתלהב ומבשר חידוש עולמי, בעוד שתשדיר שאמור להעביר הרגשה של מקצועיות ומתינות יישמע רגוע ושלב, אך עם זאת מוצק ויציב.