•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
החלפת קישורים איכותית לפי נושא
 


תמהיל השיווק הקמעונאי מתחלק לשישה משתנים

 

1.      סחורה מגוונת- מהן סוגי הקטגוריות שיש על המדף, וכמה מוצרים יש בכל קטגוריה. יש קמעונאים שמחליטים החלטות חשובות שמתייחסות לאסטרטגיה. האם אני מוביל עלות או מוביל בידול. אם אני רוצה להיות מוביל עלות אני לא יכול לשים הרבה קטגוריות ואני לא יכול לשים הרבה מוצרים, כי לנהל הרבה מוצרים זה עולה לי הרבה כסף. פארטו- כלכלן במאה ה 17 שאמר ש80 אחוז מהעושר העולמי נמצא אצל 20 אחוז מהמדינות ומאז הבנו שזה משתייך להרבה סוגים אחרים. לדוגמא קטגוריה של שמן זית אנו יכולים לראות ש 80% מכירות מתרכזים ב 20% מהמוצרים. יש כאלה שאומרים זה לא משנה לי ואני רוצה לשים את כל האפשרויות לצרכנים ויש כאלה שאומרים שהעלויות שלהם לא נותנים להם את ההחזר על ההשקעה. כשאתה רוצה להיות מוביל עלות אתה צריך להחליט איך אתה מנהל את תמהיל המוצרים שלך כך שתשיג אפקטיביות הכי טובה.

2.      מיקום- איפה אתה שם את החנויות שלך. נכון שאנחנו מכירים את הקמעונאות הפשוטה שכולם שמים את החנויות בקניונים ובביגים, אבל בעולם זה לא עובד ככה, כי מיקום מדבר על מחוץ לעיר ועל חנויות נוחות. זה מתרכז בהמון דברים: לאיזה פלח שוק אתה רוצה לפנות, כמה כסף אתה רוצה לשלם על שכ"ד וכו'.. באירופה דווקא יש הרבה חנויות ברחובות העיר. ככל שיגדילו את דמי הניהול בקניונים אנשים ייצאו לקניונים.

3.      תמהיל התקשורת- הנושא של תקשורת בקמעונאות זה נושא מאוד חשוב, מדבר על איך אני מוציא כמה שפחות כסף מצד אחד ומצד שני מוציא תקשורת כמה שיותר טובה. לדוג' זארה לא מפרסמת בכלל אבל משקיעה המון בחלונות הראווה שלהם. H&Mלדוג' עושים יח"צ ומעצבים ידועים שיעצבו לה סדרות ובזה היא משתמשת וכל חברה עושה לעצמה תקשורת שיווקית אחרת וגם זה מאוד מחושב, שימוש בגאדג'טים ואפליקציות חדשות.

4.      תמחור- תמחור בקמעונאות זה מאוד בעייתי כי יש ייבוא מקביל ובגלל שכמות הסחורות בעולם גורמת לכך שנושא של נדירות כבר לא קיים. לדוג' פעם היינו משלמים על מותגים נחשבים המון כסף והיום אפשר למצוא אותם בכל מקום ובזול בגלל הייבוא המקביל. אנו רואים שיש מותגים שלא מוכנים להתפשר, שנלחמים בכל מקום בעולם על היוקרתיות ועל החיקויים כמו לואי ויטו,פראדה וכו'.. ומצד שני יש מותגים כמו טומי שהמותגים האלה אומרים שהם מוותרים במלחמה. יש מותגים שאומרים לא אכפת לנו שהבגד יחזיק שנה ואנחנו נתמחר אותו מאוד אופנתי ופחות איכותי. לדוג' בשמים: בושם חדש של שאנל אנשים עמדו בתור ושילמו 700 ₪ על בקבוק בושם.ייבוא מקביל- איך זה קורה? חברות עולמיות כמו סוני שיושבות ביפן כל שנה מציבות יעדים למפיצים שאיתן הם חתמו הסכם. היעדים האלו כל הזמן עולים. הבעיה היא שלמשל המפיץ של סוני בגרמניה כל הזמן מקבל יעדים יותר גבוהים ולא יכול להיפתר מהסחורה ואז הוא מוכר את הסחורה בהנחה למי שרוצה לקנות. לדוגמא שלום בישראל. שלום יודע שיש מפיץ בישראל אבל את המפיץ בגרמניה זה לא מעניין ולכן הוא מביא את המוצרים בייבוא מקביל ומקבל את הסחורה במחיר הרבה יותר נמוך.

5.      חנות עיצוב לתצוגה- איך מעצבים ומציגים את המוצרים כך שהצרכנים יקנו כמה שיותר,אריזות מהודרות עטיפות מתנה. אנחנו מודדים איך הסחורה משפיעה על הלקוחות, אנחנו בודקים איך בתצוגה אתה משדר טריות, כמו: אדום אדום של תנובה שאומרים שלמרות שזה עטוף זה משדר טריות. בחו"ל למשל בשר חתוך בחתיכות נחשב כאילו הוא בשר טרי.

6.      שירות לקוחות- שירות לקוחות מגיע מזה שאתה רוצה להחזיר מוצרים, או שלא לקחת שקית והשארת אותה בסופר. יש ללקוחות הרבה תקלות כשהם באים לרכוש דברים וזה תמיד טוב שיש שירות לקוחות שמגיש לך את העגלה כשאין יותר עגלות, או שהמוכרת שואלת אם היא יכולה להביא לך מידה אחרת של חולצה וכו'..