בדיקות תוכנה

חייו של כל מוצר מצריכים בדיקות שונות המוודאות את עמידותו ואמינותו בתנאים שונים, על מנת להבטיח כי המוצר יענה על הדרישות הראשוניות שהוצבו לו, כמו גם בדרישות שהשתנו במהלך תקופת פיתוח המוצר. בדיקות תוכנה שונות ומגוונות מעניקות למפתחים את האפשרות להכיר את המוצר לעומק, לדעת היכן יש להשקיע והיכן לאו, מהם גבולותיו ועוד. בדיקות אלו הינן חלק אינטגרלי והכרחי בחייו של כל מוצר פיתוח. כיום ישנן מערכות מתקדמות באמצעותן ניתן לבצע בדיקות אוטומטיות ובדיקות ידניות – אשר משמשות למטרות שונות.

הסמכות רשמיות לביצוע בדיקות

ישנן כמה הסמכות לביצוע בדיקות מקצועיות המוענקות על ידי ארגונים וגורמים בינלאומיים או מקומיים ותחומי הלימוד כיום מוכרים ברחבי העולם כולו. מתודולוגיות בדיקה שונות מבוססות על מודלים של פיתוח תוכנה כאשר בחלקן הן מיושמות בסוף תהליך פיתוח המוצר ואילו בחלקן האחר הן מבוצעות במהלך שלבי פיתוח המוצר. מודלים שונים של פיתוח ובדיקת המוצר מותאמים באופן אישי לכל חברה על פי צרכיה והתחום בו היא עוסקת ומפתחת את המוצרים שלה.

סוגי בדיקות שונים

סוגי הבדיקות העיקריים הקיימים כיום כוללים בדיקות פונקציונאליות המאמתות את פעילות המערכת. בדיקות אלו מיועדות לוודא כי המערכת אכן מבצעת את מה שהיא מיועדת לבצע ואינה מבצעת את שאינה מיועדת לו. בדיקות נוספות כוללות בדיקות לא פונקציונאליות הבודקות עומסים וביצועים. בדיקות שימושיות מיועדות לוודא את נוחות השימוש, יעילות העיצוב ונגישות האפליקציות השונות לבעלי מוגבלויות.  בדיקות בינלאומיות הן בדיקות המוודאות את אפשרויות השימוש בתוכנה בשפות שונות מרחבי העולם. בדיקות אלו מקבלות שימוש, למשל, באתרים כגון ויקיפדיה ועוד.

בדיקות עומס מדמות עומסי שימוש במערכת ובודקות את יכולת התפקוד שלה תחת עומסים גבוהים. ישנם עומסים הנוצרים בשל פעילות רקע ואחרים הנוצרים בשל ריבוי משתמשים – אלו הם שני פרמטרים הנבדקים במהלך בדיקות עומס. בדיקות ממשק לקוח מוודאות את השדות במסך ואת התנהגותם התקינה על פי הגדרות המסך עצמו.  אלו הן חלק מהאפשרויות השונות של בדיקות תוכנה המתאפשרות במהלך פיתוח מוצר והכנסתו לקו הייצור.

2 Comments


דילוג לתוכן