סטנדאפיסט

 

סטנדאפיסט נהנה מבדיחות הנאמרות על כל נושא. הוא נהנה לחלוק אותן עם אחרים ואף להמציא חדשות בהתאם למצבים בהם הוא נתקל. בארץ כמו ישראל, כאשר ישנם אירועים רבים פוליטיים, הסאטירה צברה פופולאריות ותאוצה מעבר לבידור פשוט. הסטנדאפיסט מבצע את הופעתו אל מול קהל, כאשר המטרה היא להצחיק כמה שיותר. עם זאת, מכיוון שיש בבדיחות שמץ של אמת ובסיס אמתי וריאלי, כך שהאמן רואה זוויות חדשות שקהל השומעים שלו מבין לראשונה, מטרתו תהיה שהקהל שלו יחשוב על הדברים האמורים.

פעמים רבות, לסטנדאפיסטים אין קווים אדומים והם מרשים לעצמם לדבר על נושאים רבים אשר בסיטואציה אחרת מהווים טאבו. לכן, כשמזמינים הופעת סטנד אפ למסיבה או אירוע, יש לחשוב על נושא זה, ולהימנע מהעלבת האורחים. כמו כן, יש לחשוב על מאפייני האורחים וגילם, באופן שיהלום את תכני ההופעה ויתאים לה.

הצלחת הופעתו של הסטנדאפיסט

בדומה להופעות רבות, גם הופעת סטנד אפ נסמכת ומתבססת על טעמו האישי הן של המופיע והן של קהל הצופים. בעוד שיהיו צופים אשר יחשבו כי ההופעה מצחיקה, יהיו רבים אחרים אשר יחשבו אותה לטיפשית או לא מצחיקה.  קשה מאד לסטנדאפיסט להגיע לכלל הקהל ולקלוע לטעמו הסובייקטיבי. לכן, מרבית האומנים מחליטים ללכת על המכנה המשותף הנמוך ביותר, ובלבד שההופעה תוכתר כהצלחה.

בדרך כלל, הידיעה והמודעות של סטנדאפיסט לקטעים שיעבדו על הקהל או להורדת אחרים, מגיעה מניסיונו וממשובים שהוא מקבל. רבים מהאומנים מבצעים הכנות רבות לפני ההופעה ומנסים את הבדיחות השונות על קהלים שונים, בכדי לבחון את הבנתם. כלל הנושאים המדוברים חייבים להתאים לקהל ספציפי, אשר מכיר ומבין את הסיטואציה עליה צוחקים. המטרה היא לגלות זווית חדשה ובועטת למצבים אותם כולם מכירים.

הזמנת סטנדאפיסט לאירוע

לפני הזמנת אמן לאירוע כלשהו, כדאי ומומלץ לראות את ההופעה ביחידות, במיוחד בכדי להימנע מהפתעות לא נעימות, אשר עלולות לפגום בהנאת האורחים. מעבר לכך, כדאי להתרשם גם משביעות רצון והמלצות של צופי המופע, בכדי להבין האם האמן אכן מתאים לקהל היעד. מכיוון שהאירוע בדרך כלל מאגד קבוצת אורחים בעלי מכנה משותף, כדאי להסביר זאת לסטנדאפיסט אשר יוכל להתאים את עצמו ואת תוכן המופע לאירוע.

בדומה לסוגי הופעות אחרות גם בהופעת סטנד אפ יהיו אנשים אשר יירתעו מכך, בעוד אחרים ירצו לצפות. פעמים רבות הרתיעה היא מניסיון עבר שלא צלח עם סוג זה של הופעות, ולכן יש לרכך זאת. הדגשת תוכן האירוע ומתן טעימה מההופעה עוד לפני התחלתה תיתן את השהות לה הקהל נזקק בכדי להחליט על רצונו להשתתף בכך. הבטחת הצלחת הערב מותנית בהתאמה ההדדית בין האמן לקהל האורחים ובהכנה מוקדמת של כל אחד מהם. כך או כך, חווית הופעת סטנדאפ לא נשכחת בקלות ואף מהווה בסיס להמשך השיחה במשרד.

 

http://www.mesibot.co.il/default.asp?CategoryId=78

דילוג לתוכן