הצו הראשון הוא בעצם הפעם הראשונה שכל נער ונערה בישראל נפגשים עם צה"ל פנים אל מול פנים. במפגש זה, שאורך ע"פ רוב בין חמש לשבע שעות, נקבעים הנתונים האישיים של הנערים. במסגרת הנתונים האישיים ניתן למצוא את הקב"א (קבוצת איכות), דפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני), צה"ר (ציון השכלה ראשוני) צד"כ (ציון דירוג כללי) ועוד… נתונים אלו יקבעו באיזה תפקיד כל נער ונערה ישבצו במהלך השירות הצבאי ולמעשה יקבעו איך יראו שנות השירות של כל נער ונערה בצה"ל. אתם בהחלט שומעים נכון, חמש עד שבע שעות בגיל 16.5 ישפיעו על כל השירות הצבאי ובמקרים רבים, גם הרבה אחר כך. על השאלה מתי מקבלים צו ראשון יש תשובה אחת ברורה: עד גיל 17! יחד עם זאת, התשובה המפורטת היא בגיל 16.5 בהתאם לתאריך הלידה העברי.
הליך המדידה וההערכה במהלך יום הצו הראשון כולל דירוג של הנערים והנערות ביחס לשנתון כולו באמצעות שישה מדדים שונים:
קב"א (קבוצת איכות) – נע בין 41 ל-56, בקפיצות של 1, כאשר הממוצע באוכלוסייה הוא 50 ורק כדי לסבר את האוזן, כדי להתקבל לאחד מתפקידי האיכות בצה"ל, יש לקבל קב"א 52 ומעלה. דוגמאות נוספות: לצורך יציאה לקצונה יש לקבל קב"א 52 ומעלה. לצורך יציאה לקורס טייב יש לקבל קב"א 54. הקב"א מחולקת לשלושה חלקים:
דפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) – נע בין דפ"ר 10 ועד דפ"ר 90 בקפיצות של 10 נקודות. נתון הנאסף באמצעות מבחני דפ"ר. הנתון מתייחס למשכל באמצעות מבחן פסיכוטכני הכולל 5 פרקים: כמותי, צורני, הבנת הנקרא, מילולי והוראות. הדפ"ר מהווה 50% מציון הקב"א ולכן השפעתו עצומה.
צה"ר (ציון השכלה ראשוני) – נתון המתייחס להשכלה שהנער או הנערה עתידים לרכוש עד סיום כיתה י"ב, לצד הסיכוי לסיים בגרות מלאה, מספר היחידות במתמטיקה, אנגלית ועד. בהקשר זה חשוב לציין כי הנתון המשמעותי ביותר הוא מספר שנות הלימוד ואילו כלל הנתונים האחרים מהווים תוספת בלבד.
צד"כ (ציון דירוג כללי) – נתון המתייחס למידת ההתאמה לשירות צבאי באמצעות שיחה אישית עם מאבחנת פסיכוטכנית. המאבחנת בודקת 6 תכונות עיקריות אצל כל נער ונערה במטרה לבדוק את התאמתם למסגרת הצבאית ואת סיכוייהם לסיים שירות צבאי מלא ותקיד במסגרת רגילה או במגרת פיקוד וקצונה.
ציון עברית – הוא נתון המתייחס למידת השליטה בשפה העברית בקריאה, בכתיבה ובדיבור כאשר ע"פ רוב מבצעים מבחן דיבור בלבד שכולל בחירה של חמש מילים מתוך שמונה מילים ושיבוצן באופן מוצלח במשפטים מתאימים ובהטייה נכונה.
פרופיל הוא נתון המתייחס לכשירות רפואית של הנער והנערה בשני היבטים: פיזי ונפשי.
כאמור, מבחני צו ראשון הם אינם מבחנים קלים. הבולט שבהם הוא מבחן פסיכוטכני צו ראשון ובהמשך מבחן עברית והפרופיל הרפואי. מניסיוננו, אין משמעות ללימוד מילים לצו ראשון וההכנה הטובה ביותר היא תרגול של המבחנים עצמם כמה שיותר פעמים.

בשורה התחתונה, הצעד הראשון לשירות צבאי חוויתי ומשמעותי מתחיל בצו ראשון ולכן אנו ממליצים לכל הורה, לקנות מתנה ליום ההולדת של בנו או ביתו – הכנה לצו ראשון.

שיהיה בהצלחה!

צוות אפליקציית צו ראשון – קשה באימונים, קל בצו!

מוגש כשירות לציבור על ידי צוות אפליקציית צו ראשון – קשה באימונים, קל בצו! 

דילוג לתוכן